Ön yükleyici Kapat

Asansör Kuyusu Su Yalıtımı

Günümüzde bir çok binanın, iş merkezlerinin, hastanelerin, otellerin ve yapıların en büyük sorunu olan, asansör kuyularına yeraltı su kaynaklarından su sızmaları sonucu kuyular sık sık dolmakta ve kuyuya dolan sular zamanla asansöre ait metal aksamları korozyona uğratarak kötü sonuçlar doğmasına sebebiyet vermektedir. Bunun nedeni ise yapılan yanlış veya eksik su yalıtım uygulamalarıdır. Makina Mühendisleri Odasının her yıl yapmış olduğu asansör kullanımı etiket uygulamalarında, yeşil etiket alınabilmesi için en önemli unsurlardan biri asansör kuyularının su yalıtımıdır. Ab İzolasyon olarak yaptığımız asansör kuyusu su yalıtım çalışmalarına 5 yıl su geçirmezlik garantisi veriyoruz.

UYGULAMA

Asansör kuyusu su yalıtım uygulamasında yapının dışından bir uygulama mümkün olmadığından negatif yönden (içeriden) su yalıtımı ve enjeksiyon su yalıtım uygulaması yapılması gerekmektedir.

Bu uygulamanın yapılmasının en önemli kriterlerinden biri uygulama yapılacak tüm yüzeylerin ana beton yüzeyi olmasıdır. Sonradan yapılan asansör kuyularında boyut değiştirmek için kırım yapılması halinde yapılacak betonun sağlam ve kaliteli beton olması gerekmektedir.el ile karıştırılan betonlardan uzak durulmalı,su yalıtım katkılı grount harcı ile yapılan beton kullanılmalıdır.

Negatif su yalıtım uygulamaları beton yüzeyin kapiler boşluklarına entegre edilerek beton içerisinde su geçirimsiz katman oluşturmaktadır. Bu sebepten uygulama yapılan beton yüzeyi nekadar sağlam olursa uygulamanın başarısı okadar yüksek olacaktır. Perde duvar ile zemin arasında çatlaklar var ve aktif su gelmesi durumunda poliüretan enjeksiyon uygulaması ile aktif gelen suyun kesilmesi ve ardından bütün yüzeylerin kristalize su yalıtım uygulamaları yapılması gerekmektedir.