Ön yükleyici Kapat

Islak Hacim Su Yalıtımı

Islak Hacimler Genellikle konutlarımızda kullandığımız mahallerden banyo, tuvalet, mutfak, balkon ve teraslar ıslak hacimler olarak değerlendirilmektedir. Endüstriyel alanlarda, laboratuvar ortamlarında da sıkça ıslak hacimlerle karşılaşılmaktadır. Yüzme havuzları, süs havuzları ve sulama kanalları ayrıca su depoları da ıslak hacimler grubuna girmektedir. Suyun her çeşit yapıya verdiği zararlar göz önünde bulundurularak bu alanlarda gerekli su ve nem yalıtımının yapılması zorunludur.

Banyo, Mutfak Ve Tuvaletlerde Su Yalıtımı

Islak hacimler genellikle seramik ile kaplanır. Seramikler su geçirimsiz olsalar da tek başlarına su yalıtımı sağlamaz. Seramik derzleri suyun geçişi açısından risk oluşturan bölgelerdir. Duvarları birbiriyle ve zeminle birleştiği köşelerde genellikle su geçişini kolaylaştıran çatlaklar oluşur. Tesisat boruları veya su giderleri gibi özel noktalarda da durum aynıdır. Islak hacimlerden su sızması alt katlarda veya yan odalarda hasara neden olur. Tavanlarda görülen su lekeleri ve damlalar, ıslak duvarlar, banyoya bitişik duvarlarda kabaran boya ve duvar kâğıtları sık sık ve yoğun su teması gözlenen ortamlarda suyun verdiği hasarlardan sadece bazılarıdır. Özellikle otel, AVM ve iş merkezi gibi hizmette ara verilemeyen binalarda tuvalet, duş alanı, mutfak, çamaşırhane, hamam, banyo gibi ıslak hacimlerin yalıtımının hatasız ve sorunsuz olarak yapılması önem kazanmaktadır. Modern konutlarda ise yaşam konforunun sağlanması için ıslak hacim yalıtımı yapılması kaçınılmazdır

UYGULAMA

Uygulama yapılacak yüzey temiz, düzgün ve sağlam olmalıdır. Zemindeki çatlamış ve kabarmış boyalar tamamen kazınmalı, var olan seramik kaplamalar sökülmeli, yüzeyler tozdan arındırılmalı, su eğimi verilmeli ve bozuk yerler yapısal tamir harcı ile tamir edilmelidir. Düzgün ve temiz sağlandıktan sonra köşe birleşim yerleri pahlanmalıdır.beton yüzeyler suya yeterince doyurulduktan sonra çimento esaslı veya elastomerik su yalıtım malzemesi fırça ile zemine ve gerekli yüksekliğe kadar duvara sürülür.